Psychologia to wyjątkowa dyscyplina nauki. Może zostać wykorzystana we wszystkich dziedzinach życia i we wszystkich działach współczesnej gospodarki. Psychologia nie tylko ujmuje w ramy teoretyczne otaczającą nas rzeczywistość – jest w stanie także ją zmieniać i udoskonalać. „Psychologia ma wpływ” to cykl spotkań, które będą stanowiły forum dla wszystkich tych, którym bliska jest idea praktycznego zastosowania psychologii w różnych sferach życia.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 14 listopada o godz. 15:15 w sali nr 1.
Gościem będzie prof. Adam Tarnowski, który opowie o Test2Drive – innowacyjnym systemie do psychologicznych badań kierowców i pracowników. Więcej informacji na temat wystąpienia znajduje się na dole wpisu.
Cele spotkań „Psychologia ma wpływ”
Będzie to okazja do zaczerpnięcia inspiracji i wymiany myśli na temat tego, w jaki sposób teorie, modele, wyniki badań czy umiejętności mogą zostać użyte w celu wspierania jednostek, grup, organizacji w realizacji własnych celów i podnoszenia efektywności ich funkcjonowania.
Zapraszamy do wymiany doświadczeń dotyczących inicjatyw realizowanych w ramach UW, ale także działań prowadzonych poza Uniwersytetem – zarówno o charakterze wyłącznie prospołecznym, jak i komercyjnym.
Będziemy rozmawiać między innymi o tym:
- od czego zacząć przekuwanie teorii na praktykę?
- gdzie szukać inspiracji?
- jakie korzyści płyną z tego korzyści?
- z jakimi wyzwaniami trzeba będzie się zmierzyć, a czasem także na jakie kompromisy należy być przygotowanym?
- na jaki rodzaj wsparcia ze strony UW np. UOTT możemy liczyć?
Spotkania są przeznaczone zarówno dla pracowników naukowych, jak i studentów UW, którzy dopiero planują swoją przyszłość zawodową.
Cykl „Psychologia ma wpływ” organizowany jest przez dra Rafała Stefańskiego ( rafal.stefanski@psych.uw.edu.pl ) we współpracy z Grzegorzem Ejchartem z Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii.
KIEDY:
W każdą drugą i czwartą środę miesiąca (z pominięciem dni świątecznych i ferii) w godz. 15:15 – 16:00
GDZIE:
Wydział Psychologii UW, sala nr 1 (parter)
Wstęp wolny
NAJBLIŻSZE SPOTKANIE:
data: 14.11.2018, godz. 15:15 – 16:00
gość: dr hab. Adam Tarnowski, prof. UW
tytuł wystąpienia: Test2Drive- cykl rozwoju produktu opartego na wiedzy
Metody badań kierowców wywodzą się z zapotrzebowania na selekcję psychologiczną operatorów w czasie I wojny światowej. Ponieważ dzisiejsze problemy z przystosowaniem na drodze dotyczą bardziej złożonych cech, konieczne było wypracowanie zestawu nowych testów- sprawności poznawczej, motorycznej oraz osobowości. W tym momencie pojawił się autorski projekt Test2Drive. System testów, poza oceną wyników, oferował również zarządzanie bazą danych i generator dokumentacji- zgodnej z aktualnym stanem prawnym. Badania walidacyjne pozwoliły na ustalenie parametrów psychometrycznych i wstępnych norm, po czym produkt został skomercjalizowany. Wbrew pozorom, oznaczało to dopiero początek przygody: wykorzystując anonimowo rejestrowane dane kierowców udoskonalono wskaźniki testowe, przygotowano założenia dla nowych testów, a także uzyskano dane do publikacji naukowych w zakresie badań podstawowych- na przykład zmian sprawności poznawczej i motorycznej w ciągu życia. Obecnie zgromadzono wyniki ponad 35 tysięcy osób w wieku 17-84 lata, uzyskane w standardowych warunkach od różnych grup osób.
Całość projektu pokazuje nie tylko możliwość odniesienia sukcesu biznesowego na podstawie wiedzy naukowej- ale również wykorzystania danych zebranych w badaniach komercyjnych do analiz naukowych na skalę trudną do osiągnięcia w typowych projektach badawczych.